Stabilizované květiny Smeraldino

Proces stabilizace květin je způsob ošetření, při němž květiny neztrácejí svoji přirozenou čerstvost a barevnost po mnoho let. Stabilizace květin se používá v Kolumbii a Ekvádoru již více než třicet let. V rámci Evropy nejsou stabilizované květiny ještě příliš běžnou záležitostí, postupně si ale začínají svou pozici budovat nejen v domácnostech, ale i na recepcích firem a hotelů. Stabilizované květiny je možné pořídit jako samostatné květy a doplňky, nebo již hotové dekorace.

Pro úspěšnou stabilizaci květin je důležitý již jejich samotný výběr. Je potřeba vybírat takové rostliny, které splňují kvalitativní a dekorativní požadavky v rámci své vývojové fáze. Bezprostředně po řezu jsou květiny vkládány do speciálních nádob se stabilizačním roztokem. Stabilizační roztok je na bázi glycerinu a je lidskému zdraví neškodný. V nádobách dochází k postupné výměně mízy květin za stabilizační roztok. Po dokončení procesu jsou květiny šetrně oplachovány a po několik dní sušeny v sušárnách.

Pod pojmem stabilizované květiny lze dnes najít nejen nejčastěji nabízené růže, ale i listnaté a jehličnaté rostliny a další květiny. V nabídce tedy nechybí hortenzie, karafiáty, orchideje, kapradiny, břečťan nebo fíkusy a palmy.

Zajímavostí je skutečnost, že není možné stabilizovat najednou celou rostlinu. V mnoha případech je tedy do stabilizačního roztoku vkládán odděleně květ a stonek rostliny, který potřebuje zpravidla delší dobu pro ustálení stabilizačního procesu. Obě části květiny jsou potom důmyslně spojovány, aby nebylo na první pohled patrné jejich oddělení.

Velice důležitým aspektem při rozhodování, zda pořizovat  stabilizované květiny nebo živé řezané květiny, je jejich životnost. U stabilizovaných květin můžeme počítat s životností až několik let. U květů je životnost cca 2 - 5 let,  traviny a zeleň může vydržet i dvojnásobek. Jehličnaté a listnaté rostliny dokáží působit dekorativně i po 15 letech. Další nespornou výhodou stabilizovaných květin je jejich využití v prostorech bez přístupu denního světla.

Pro co nejdelší životnost stabilizovaných květin je potřeba dodržovat několik zásad:

  • květiny by neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření
  • stabilizované květiny nesmí přijít do kontaktu s vodou !!!
  • ideální vzdušná vlhkost je kolem 60%, rozmezí teplot 8 - 30°C
  • prach který ulpívá na květině je vhodné odstranit proudem vzduchu (např. fénem) nebo navlhčenou houbičkou (nikoli mokrou)

 

Poptávku na položky, které nenaleznete v nabídce e-shopu, je možné zaslat na flowersgohome(zavináč)seznam.cz

 

 

STABILIZOVANÉ KVĚTINY SMERALDINO